Úprava textů pro snadné čtení

  • Počet hodin: 8
  • Lektoruje: Lenka Frýdková, Klára Silovská
  • Akreditováno pod názvem: Úprava textů pro snadné čtení
  • Číslo akreditace: A2022/0406-SP/PC/PP/VP

Snadné čtení využijete všude při práci s lidmi s mentálním postižením (a nejen s nimi). Texty ve snadném čtení jsou užitečné například při tvorbě individuálních plánů, manuálů, informačních textů, ale i různých pravidel spolupráce, obsahu smluv atd. Texty ve snadném čtení usnadní lidem s mentálním postižením pochopit jinak složité a dlouhé texty a vy si tak budete jisti, že vámi předávané informace jsou srozumitelné. 

Co se na kurzu naučíte?

Lektor vám představí možné využití textů ve snadném čtení, ukáže konkrétní příklady a představí pravidla a zásady při převádění textů do snadného čtení. S lektorem či jeho pomocníkem společně projdete celým procesem úpravy textu, přičemž každý krok si budete moci sami vyzkoušet a aplikovat na vlastním textu, který si zkusíte do snadného čtení na kurzu upravit a dostanete zpětnou vazbu od lektora. Na kurzu získáte hlavně chuť upravovat texty do snadného čtení, protože si tím zjednodušíte svou každodenní práci a lidé díky vaší úpravě textům lépe porozumí. Také se přesvědčíte o tom, že úprava textů do snadného čtení není vůbec složitá.

Pro koho je kurz?

Kurz je určen především pracovníkům v sociálních službách a sociálním pracovníkům, poskytují podporu uživatelům na přímo, ale také dalším pracovníkům (např. z veřejné správy), kteří se již setkali s potřebou zjednodušení a vysvětlení textu do srozumitelné podoby lidem, se kterými pracují.

Obsah kurzu

  • Co je snadné čtení a kde jej využít.
  • Principy snadného čtení.
  • Zásady a pravidla při úpravě textu do snadného čtení.
  • Projití celého procesu úpravy textu do snadného čtení.
  • Možnost upravit si na místě vlastní text do snadného čtení a získání zpětné vazby od lektora či jeho pomocníka.

Slovo lektorky

„Praktické případy jsou kostrou tohoto kurzu. V něm si na vlastní kůži vyzkoušíte, jak vytvořit text ve snadném čtení a přesvědčíte se, že jeho úprava není složitá. Zjistíte, že i komplikovaná témata je možné napsat jednoduše a srozumitelně. Díky tomu můžete řešit náročné věci přímo s lidmi s mentálním postižením.“

Lenka Frýdková, lektorka kurzu

Rozsah

  • 8 hodin

Máte zájem o kurz na klíč?

Není nic jednoduššího, než vyplnit krátký poptávkový formulář. Ozveme se vám s přesnou cenovou nabídkou, společně domluvíme konkrétní termín a případné další podrobnosti.

📝 Poptávkový formulář - mám zájem o kurz na klíč

Veřejné termíny: