(interní) Úvodní kurz pro asistenty a pracovníky v sociálních službách
Kurz je zaměřen na osobní asistenci zejména lidem s mentálním postižením (s potížemi v učení), přičemž je kladen důraz na Plánování zaměřené na člověka a počítá s účastí pracovníků v sociálních službách, kteří pracují jako asistenti převážně u mladých dospělých a dospělých lidí.
Zaměřuje se na jejich podporu v běžných denních činnostech, v samostatném životě, ve volném čase nebo v práci. Kurz zahrnuje vymezení pojmu osobní asistence a principy poskytování podpory vedoucí k samostatnosti uživatele služby, zdůraznění hlavních potřebných schopností dobrého osobního asistenta a vymezení hranic poskytování podpory člověku, který ji potřebuje.
Dalšími tématy kurzu jsou způsob komunikace s lidmi s mentálním postižením, postupy a řešení komplikovaných nebo krizových situací s důrazem na individuální přístup a plánování v sociální službě.
Součástí kurzu jsou i praktické videonahrávky jak z terénu (přímo během poskytování služby, vše se souhlasem účastníků), tak nahrané modelově, aby účastníci měli možnost přímo nahlédnout časté přístupy, komplikovanější situace a mohli vést takto praktickou diskusi s lektory. V závěru jsou strukturovaně popsány základní pravidla první pomoci.
Lektoři kurzu jsou dlouholetými pracovníky v terénu a profesionálními lektory na téma podpory lidí s postižením v komunitě, ve škole, v samostatném životě…
Lektoři
-
Blanka Šimková
S Blankou budete mít možnost získat odpovědi na otázky zejména k podpoře lidí s mentálním postižením při hledání práce a k jejímu udržení. Seznámí vás s nástroji zaměřenými na člověka, které k tomu využíváme.
Ráda a často lektoruje společně s člověkem s mentálním postižením.
V rámci interního vzdělávání se zaměřuje zejména na principy poskytování asistence lidem ve službách, na možnosti přirozené podpory člověka v jeho okolí, na hranice a kompetence pracovníka.Její role je také metodická. Podporuje nové kolegy v sociálních službách v nahlížení na situace více do hloubky a v širším kontextu. Společně pomáhá nacházet vhodný postoj a řešení vzhledem k přístupu zaměřeném na člověka.
Radost, energii a vnitřní inspiraci ji přináší pohodoví spolupracující kolegové. Mimo pracovní prostředí pak pohyb a pobyt v přírodě, kterou si ráda vyfotí, práce na zahradě, ale také klid, dobrý čaj a hudba.
-
Iva Fryšová
Vzdělání
– Karlova universita Praha, Pedagogická fakulta, obor: Speciální pedagogika – psychopedie, ethopedie (1995 – 2000), Mgr.
– Státní Univerzita v Groningen, Nizozemí, Fakulta pedagogiky, psychologie a sociologie, speciální pedagogika a sociální služby v Nizozemí – Zahraniční pobyt v rámci magisterského studia (1998 – 1999)Absolvované vzdělávací akce
– Vedení rozhovoru s člověkem s duševním onemocněním, Fojtíček, Praha 2022
– Zvládání agrese, Kaucký, Horák, Fokus, Praha, 2021
– Nástroje podporovaného rozhodování, Bártová Tereza, Rytmus,online 2021
– Respektující přístup k sexualitě lidí s mentálním postižením, Jan Talich, Rytmus, online, 2021
– Inovace v sociálních službách, Caroline Tomlinson, Praha 2019
– Základy grafické facilitace, Veronika Škopová, Praha 2019
– Nové přístupy k dětem s problémovým chováním, Derek Wilson a Colin Newton, Inclusive Solutions, Praha 2018
– Práce s sexualitou a intimitou, Štěrbová Dana, Praha 2018
– Propojování lidí s postižením v místní komunitě, Angela Novak Amado, Quip, Praha 2017
– Sexualita a vztahy lidí s postižením, Petr Eisner, Praha, 2012
– Networking, inovace v podporovaném zaměstnávání, Grette Wangen, Rytmus – od klienta k občanovi, Praha, 2017
– První pomoc, ZZS HMP, Praha, 2012
– Nezávislé zprostředkování, Tony Philips, Quip, Praha, 2010
– Plánování zaměřené na člověka, John Obrian, Quip, Praha, 2008
– Úvod do Gestalt terapie, IGT, Praha, 2008
– Systematic Instruction, Mark Kilsby, ČUPZ, Praha, 2006
– Metodik v PZ, ČUPZ Praha, 2005 – 2006
– Podporované zaměstnávání, Grete Wangen (Norsko), Praha, 2002
– Práce s lidmi s duševním onemocněním, Fokus, Praha, 2002
– Pre-terapie pro osoby s komunikačními problémy, prof. G. Prouty (USA), – Diakonie ČCE, Praha, 2000Praxe
– Komunitní pracovník v Podpoře samostatného bydlení, Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s., (2017 – dosud)
– Lektorská činnost, Pohoda o.p.s, Rytmus, Routa, Quip, ČUPZ, Diakonie ČCE, Asistence, (2005 – dosud)
– Nezávislé zprostředkování, pilotní projekt o.s. QUIP (2009 – 2011)
– Vedoucí agentury pro podporované zaměstnávání Praha 6, metodik, Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s., (2005 – 2009)
– Koordinátor projektu Young People Speaking Up, Speaking Up, (2003 – 2004)
– Koordinátorka projektů, Diakonie CB, Praha,(2000 – 2003)
– Pracovní asistent a od 2001 pracovní konzultant v podporovaném zaměstnávání a tranzitním programu, Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s., (2000 – 2003)
– Asistentka v Chráněném bydlení, Diakonie CB, Praha, (1999 – 2000) -
Jana Loskotová
Janu baví, když se najde způsob, jak by šly věci dělat tak, aby lidé mohli žít život podle svých představ. Ráda cestuje, poznává nové lidi a potřebuje k životu les. V Praze ji můžete potkat třeba v Divoké Šárce.
Vzdělání
– 9/2003-2005 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, magisterský obor: Rehabilitační – psychosociální péče o postižené děti, dospělé a staré osoby
– 1997-2000 Karlova univerzita, Lékařská fakulta v Plzni, bakalářský obor: Zdravotně sociální a geriatrická péče.Absolvované vzdělávací akce
– 2019 – WAVES NFE Tools and Body Awareness for Inclusive Youth Projects – týdenní tréninkový kurz a následná týdenní výměna mládeže , téma: všichni jsme lidé s různými schopnostmi, metody aktivního zapojení mladých lidí s „mentálním postižením“ do práce a spolupráce ve skupině běžných vrstevníků a lidí s různými schopnostmi.
– 2017 – Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s. – Networking, inovace v podporovaném zaměstnávání, Grette Wangen
– 2016 – Quip – Rozvíjíme se v Plánování zaměřeném na člověka (8 h) – určeno k prohloubení dovedností pracovníkům, kteří si již metodu Plánování zaměřeného na člověka osvojili.
– 2015 – Quip – Kruhy podpory aneb Na co omezení svéprávnosti nestačí (8 h) – zaměřeno na nástroj Kruhy podpory, na budování kruhů podpory pro lidi s postižením
– 2014 – Quip – Na člověka zaměřený přístup k riziku (8 h) – zaměřeno na význam rizika. Principy a východiska pro práci s rizikem Přepečování versus zanedbávání péče. Strategie zvládání rizik s ohledem na specifickou situaci každého člověka a další.
– 2013 – Quip – Myšlení zaměřené na člověka (8 h)
– 2013 – Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s. a Inclusive Solutions, Colin Newton, Derek Wilson (UK) Vytváření inkluzivní školy – zaměřeno na teoretické základy a praktické dovednosti nutné pro vytváření a práci s Kruhy podpory (15 h)
– 2010 – Osa – Asistence dospělým lidem s mentálním postižením (24 h) – výcvik ve způsobech asistování, které naplňují princip Respektu, Empowermentu, Potřebné podpory vedoucí k osamostatňováníPraxe
– V roce 2020 se podílela na přípravě a lektorování kurzu v Sarajevu, zaměřeném na využití nástrojů a principů Plánování zaměřeného na člověka a na metodu Podporované zaměstnávání.
– V roce 2015 a 2016 ve spolupráci s Člověkem v tísni připravila a lektorovala kurz vedený v Kosovu zaměřený na Podporované zaměstnávání a použití nástrojů Plánování zaměřeného na člověka.
– Během spolupráce s Rytmusem vedla mnoho workshopů ať již v rámci mezinárodních projektů, nebo v rámci setkání týmu organizace, v kurzech pro asistenty.
– Od roku 2010 zastávala v Rytmusu různé pozice sociálního pracovníka: pracovní konzultant v Podporovaném zaměstnávání, metodik mezinárodního projektu Networking v podporovaném zaměstnávání, metodik služby Osobní asistence, koordinátor Celoživotního vzdělávání, posledních 2,5 roku sociální pracovník-metodik sociální práce. Všechny pozice se věnovaly tomu, aby lidé s tzv. mentálním postižením mohli žít běžný život.
– 2008 – 2009 Studijní a pracovní pobyt v Austrálii, cestování
– 2006 – 2007 Ateliér ALF – bezbariérová škola nových technologií, Praha, sociální práce s lidmi se sociálním znevýhodněním, spolupráce s lektory.
– 2002 – 2003 Úřad městské části Plzeň 2 Slovany, Sociální odbor, příspěvek na péči a další sociální dávky, podpora seniorům
– 2001 – 2002 Psychiatrická léčebna Dobřany, sociální pracovník
Novinky do vašeho mailu
Nechte si jednou za čas poslat informace o našem vzdělávání do vašeho emailu: