Sebeobhájci: nic o nás bez nás_Ostara
Kurz pro zájemce o sebeobhajování a jejich podpůrce
Lidé s mentálním postižením často nejsou slyšet.
Lidé s mentálním postižením jsou občané jako všichni ostatní.
To znamená, že mají stejná práva jako všichni ostatní.
Sebeobhajování znamená, že svá práva veřejně obhajují.
O tom, jak žijí a o tom jak vypadají služby, které jim mají pomáhat, často rozhoduje někdo jiný.
Podělíme se s vámi o zkušenosti se založením a podporou skupiny sebeobhájců.
________________
Sebeobhájci jsou lidé, kteří:
-
se učí mluvit sami za sebe,
-
jsou ochotni postavit se za svá práva,
-
se nebojí bojovat za zlepšení postavení lidí s postižením ve společnosti,
-
se vzdělávají,
-
sdílejí své zkušenosti.
Jsou to lidé, kteří k tomu, aby rozuměli a dokázali vyjádřit svůj názor, potřebují pomoc.
Pomoc potřebují nejčastěji s pochopením, porozuměním, formulováním vlastních myšlenek.
Co se na kurzu naučíte:
- Co to je sebeobhajování a co je k němu potřeba.
- Různé podoby a možnosti sebeobhajování v praxi.
- Praktické tipy k podpoře sebeobhájcovské skupiny.
Komu je kurz určen?
-
zájemcům o sebeobhajování,
-
začínajícím sebeobhájcům,
-
těm, kdo sebeobhájce podporují.
Obsah kurzu:
- Co je to sebeobhajování.
- Kdo je sebeobhájce.
- Co je potřeba k sebeobhajování:
- zkušenosti z pohledu sebeobhájce a z pohledu podpůrce,
- jaká mají lidé práva a že existuje Úmluva o právech lidí se zdravotním postižením.
- Jak založit a podpořit skupinu sebeobhájců. S čím začít. Čemu se vyhnout.
- Příklady sebeobhájcovských aktivit.
Slovo lektorky:
„Martino. řekněte nám jednu věc, kterou jste se potřebovala naučit jako sebeobhájce?“ “Dozvědět se, jaké vůbec práva jsou. Je to tak, že člověka ani sám neví, jaká práva má a jak se vyznat v zákonech a v tom, jak funguje stát. Člověk nejdřív musí znát svá práva.“Jana Loskotová, lektorka kurzu
Rozsah:
- 4 hodiny
Co od nás dostanete:
- Naše zkušenosti a naději
Lektor
-
Jana Loskotová
Janu baví, když se najde způsob, jak by šly věci dělat tak, aby lidé mohli žít život podle svých představ. Ráda cestuje, poznává nové lidi a potřebuje k životu les. V Praze ji můžete potkat třeba v Divoké Šárce.
Vzdělání
– 9/2003-2005 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, magisterský obor: Rehabilitační – psychosociální péče o postižené děti, dospělé a staré osoby
– 1997-2000 Karlova univerzita, Lékařská fakulta v Plzni, bakalářský obor: Zdravotně sociální a geriatrická péče.Absolvované vzdělávací akce
– 2019 – WAVES NFE Tools and Body Awareness for Inclusive Youth Projects – týdenní tréninkový kurz a následná týdenní výměna mládeže , téma: všichni jsme lidé s různými schopnostmi, metody aktivního zapojení mladých lidí s „mentálním postižením“ do práce a spolupráce ve skupině běžných vrstevníků a lidí s různými schopnostmi.
– 2017 – Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s. – Networking, inovace v podporovaném zaměstnávání, Grette Wangen
– 2016 – Quip – Rozvíjíme se v Plánování zaměřeném na člověka (8 h) – určeno k prohloubení dovedností pracovníkům, kteří si již metodu Plánování zaměřeného na člověka osvojili.
– 2015 – Quip – Kruhy podpory aneb Na co omezení svéprávnosti nestačí (8 h) – zaměřeno na nástroj Kruhy podpory, na budování kruhů podpory pro lidi s postižením
– 2014 – Quip – Na člověka zaměřený přístup k riziku (8 h) – zaměřeno na význam rizika. Principy a východiska pro práci s rizikem Přepečování versus zanedbávání péče. Strategie zvládání rizik s ohledem na specifickou situaci každého člověka a další.
– 2013 – Quip – Myšlení zaměřené na člověka (8 h)
– 2013 – Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s. a Inclusive Solutions, Colin Newton, Derek Wilson (UK) Vytváření inkluzivní školy – zaměřeno na teoretické základy a praktické dovednosti nutné pro vytváření a práci s Kruhy podpory (15 h)
– 2010 – Osa – Asistence dospělým lidem s mentálním postižením (24 h) – výcvik ve způsobech asistování, které naplňují princip Respektu, Empowermentu, Potřebné podpory vedoucí k osamostatňováníPraxe
– V roce 2020 se podílela na přípravě a lektorování kurzu v Sarajevu, zaměřeném na využití nástrojů a principů Plánování zaměřeného na člověka a na metodu Podporované zaměstnávání.
– V roce 2015 a 2016 ve spolupráci s Člověkem v tísni připravila a lektorovala kurz vedený v Kosovu zaměřený na Podporované zaměstnávání a použití nástrojů Plánování zaměřeného na člověka.
– Během spolupráce s Rytmusem vedla mnoho workshopů ať již v rámci mezinárodních projektů, nebo v rámci setkání týmu organizace, v kurzech pro asistenty.
– Od roku 2010 zastávala v Rytmusu různé pozice sociálního pracovníka: pracovní konzultant v Podporovaném zaměstnávání, metodik mezinárodního projektu Networking v podporovaném zaměstnávání, metodik služby Osobní asistence, koordinátor Celoživotního vzdělávání, posledních 2,5 roku sociální pracovník-metodik sociální práce. Všechny pozice se věnovaly tomu, aby lidé s tzv. mentálním postižením mohli žít běžný život.
– 2008 – 2009 Studijní a pracovní pobyt v Austrálii, cestování
– 2006 – 2007 Ateliér ALF – bezbariérová škola nových technologií, Praha, sociální práce s lidmi se sociálním znevýhodněním, spolupráce s lektory.
– 2002 – 2003 Úřad městské části Plzeň 2 Slovany, Sociální odbor, příspěvek na péči a další sociální dávky, podpora seniorům
– 2001 – 2002 Psychiatrická léčebna Dobřany, sociální pracovník
Novinky do vašeho mailu
Nechte si jednou za čas poslat informace o našem vzdělávání do vašeho emailu: