Respektující přístup k sexualitě lidí s mentálním postižením_Pro život
„Sexualita je podstatnou součástí lidského života, která vede k pocitu vlastního sebeuvědomění, osobního štěstí a naplnění. Každý z nás je sexuální bytost a každý z nás má právo na prožití vlastní sexuality.“ (H. Vykydalová)
Každodenně se potkáváme s projevy sexuality uživatelů našich sociálních služeb a vědomě či nevědomě na ně reagujeme. Tato zpětná vazba je zejména pro člověka s tzv. mentálním postižením velmi důležitým a mnohdy i jediným stavebním prvkem, ze kterého si tvoří představu o své sexualitě.
Člověk s tzv. mentálním postižením tedy potřebuje bezpečný a srozumitelný prostor pro prožívání a poznávání své sexuality, který je však jasně ohraničen pravidly a zákonnými normami. Aby pracovník mohl takové prostředí vytvořit, potřebuje se zaměřit na prožívání člověka, na své limity a praktické dovednosti, potřebuje mít dostatek informací o lidské sexualitě, o zákonných normám, o formách práce se sexualitou v sociálních službách a v neposlední řadě mít konkrétní představu o tom, jak by mělo vypadat profesionální a transparentní zázemí v organizaci při práci se sexualitou uživatelů služeb.
Co se na kurzu naučíte
Dostanete podstatné informace k lidské sexualitě a jejímu vývoji, ke specifické situaci u lidí s tzv. mentálním postižením v sociálních službách a k rizikům, které s sebou nese práce se sexualitou.
Prakticky si vyzkoušíte mluvit o tématech spojených se sexualitou před skupinou lidí a formou diskuse se střetnete s celou šíří tématu a s různými postoji ostatních členů skupiny. Budete informováni o vybraném obsahu legislativních norem, o možných formách práce se sexualitou v organizaci (respektující jednání a komunikace pracovníka, rozdíl mezi sexuální osvětou a intervencí) a o postupu zakotvení práce se sexualitou v organizaci.
Účastníci kurzu dostanou na závěr odkazy na další možnosti vzdělávání, zajímavé a důležité publikace, filmy a dostupné pomůcky.
Pro koho je kurz
Kurz je určen zejména sociálním pracovníkům, pracovníkům v sociálních službách, vedoucím pracovníkům sociálních služeb, fyzickým osobám, které poskytují pomoc a podporu lidem s mentálním postižením.
Obsah kurzu
-
Lidská sexualita a její vývoj
- 7 klíčů k občanství (7. klíč Láska – příklady dobré a špatné praxe)
- Omezené možnosti lidí s tzv. mentálním postižením v realizaci své sexuality (model vrstevníka)
- Mýty o sexualitě lidí s postižením
- Sexualita a legislativa – odpovědnost pracovníka
- Ukázka krátkých filmů o sexualitě, kde hrají lidé s tzv. mentálním postižením
- Osa zapojení pracovníka
- Bezpečné a efektivní podmínky pro práci pracovníka v organizaci
- Dům sexuality v sociálních službách
- Příklady struktury protokolu sexuality
Rozsah
- 8 vyučovacích hodin
- Začátek kurzu v 9:00 hod., konec v 16.15 hod.
Co s sebou na kurz vzít
Cokoliv, co Vám zajistí pohodlí a podpoří bdělou mysl zvědavou a ochotnou přijímat vše, co bude s vámi rezonovat.
Lektor
-
Aneta Macourková
V sociálních službách se pohybuje už jedenáctým rokem. Začínala asistováním dětem a dospělým lidem s autismem, další zkušenosti sbírala jako sociální pracovnice ve službě osobní asistence pro děti s postižením. Zaškolovala asistenty a plánovala podporu dětem dle jejich potřeb. Byla vedoucí odlehčovací služby pro děti s postižením. V Rytmusu – od klienta k občanovi, z.ú. pracuje třetím rokem, nyní je vedoucí Poradny. Je absolventkou sebezkušenostního výcviku od Nebuď na nule, z.s., je sexuální poradkyní pro specifické cílové skupiny lidí s postižením. V Poradně poskytuje konzultace lidem s postižením na téma vztahy a sexualita. Vede tým sexuálních důvěrníků.
Novinky do vašeho mailu
Nechte si jednou za čas poslat informace o našem vzdělávání do vašeho emailu: