Profil na jednu stránku_Péče bez překážek
V dokumentaci sociální služby je většinou místo, kde popisujeme základní informace o člověku, který naši sociální službu využívá. Je velice důležité, jakým způsobem tyto informace o člověku získáváme a jak je zapíšeme. Až příliš často je dokumentace plná složitých pojmů a nálepek, a samotný člověk se vytrácí.
Profil na jednu stránku je srozumitelně a jednoduše napsaný souhrn základních důležitých informací o člověku a o způsobech, jak jej co nejlépe podpořit. Profil na jednu stránku pomáhá lidem uvědomit si své silné stránky a ujasnit si to, co je pro ně důležité. Dává také možnost toto zprostředkovat ostatním lidem. Můžete jej využít v různých situacích, např. pro nové pracovníky a dobrovolníky k tomu, aby se seznámili s člověkem, pro kterého mají pracovat, pro hledání nové služby, školy, kroužku či práce. Profil na jednu stránku je nástroj z konceptu plánování zaměřeného na člověka a je použitelný pro lidi každého věku, kteří se nacházejí v různých situacích, tj. pro všechny cílové skupiny sociálních služeb.
Co se na kurzu naučíte
Budete znát teoretická východiska a principy myšlení a plánování zaměřeného na člověka a budete vědět, jak je možné je využít při nacházení nových cest k sociálnímu začlenění. Naučíte se vytvořit profil na jednu stránku a porozumíte jeho konkrétnímu využití ve vaší praxi.
I když se může zdát, že vytvoření profilu na jednu stránku je velice snadné, vyžaduje od těch, kteří člověku poskytují podporu, velkou míru empatie a kreativity. Pro to, abychom mohli profil na jednu stránku dělat dobře s jiným člověkem, budeme se jej na kurzu učit dělat sami pro sebe. Budeme se učit, jakým způsobem získávat informace do profilu a jak je srozumitelně zaznamenávat.
Pro koho je kurz
Kurz je určen zejména sociálním pracovníkům a pracovníkům v sociálních službách. Dále také vedoucím pracovníkům a pečujícím osobám.
Obsah kurzu
- Tradiční pohled versus na člověka zaměřený pohled, model defektu versus model podpory
- Zásady tvorby profilu na jednu stránku
- Možnosti využití profilu na jednu stránku, ukázky autentických profilů
- Praktické zkoušení přípravy profilu na jednu stránku
- Přínos myšlení zaměřeného na člověka pro praxi jednotlivých účastníků
- Naplánování vlastních kroků při zavádění profilů na jednu stránku
Rozsah
6 hodin
Začátek kurzu v 9.00 hod., konec v 14.00 hod.
Co s sebou na kurz vzít
K tvorbě profilu na jednu stránku si s sebou přineste nějaké obrázkové časopisy, pastelky nebo fixy, lepidlo, nůžky, případně jiný výtvarný materiál.
Co od nás dostanete
Uděláte si svůj vlastní profil na jednu stránku, který si také odnesete s sebou. Záleží jen na vás, jak jej použijete 🙂
V případě potřeby studijní materiál v elektronické podobě.
Lektor
-
Veronika Škopová
Veronika je naše moravská spojka a milovnice cestování po kolejích. Energii čerpá nejraději při toulkách po lesích a ve své kvetoucí a bzučící zahradě.
Vzdělání
– Univerzita Palackého Olomouc, Cyrilometodějská teologická fakulta, obor: Sociální politika a sociální práce, státní závěrečná zkouška v r. 2012 , navazující magisterské studium na téže fakultě v oboru Řízení neziskových organizací ukončeno v roce 2016
– CARITAS – Vyšší odborná škola sociální Olomouc, obor: Sociální politika a sociální pedagogika, absolutorium v r. 2012
– Vyšší odborná škola pedagogická, Litomyšl, obor: Pedagogika specifických činností ve volném čase, zaměření Speciální pedagogika, absolutorium v r. 2007Absolvované vzdělávací akce
– Inclusive training and learning (Inkluzivní učení), 16 hodin, Quip v rámci mezinárodního projektu New Path to Inclusion (2015)
– Workshop Black&White, John O´Brien, Praha 2014
– Přeměna institucionální péče na podporu v běžné komunitě, Julie Lunt (UK), Praha (2014)
– Nové přístupy k dětem s problémovým chováním a k vytváření vztahů; Jak začleňovat děti s autismem do běžného prostředí, Inclusive Solutions, UK, Colin Newton, Derek Wilson (2013)
– Vytváření Kruhu přátel, Inclusive Solutions, UK, Colin Newton, Derek Wilson (2012)
– Facilitovaná komunikace, Jitka Nelb Sinecká, Praha (2012)
– Přístupy zaměřené na člověka a jejich využití ve škole, Colin Newton, Derek Wilson, organizace Inclusive Solutions, UK, Praha (2011)
– Rozhodování s podporou, Kate Fulton, Paradigm, UK, Praha (2011)
– Plánování zaměřené na člověka pro lektory, 32 hodin, Helen Sanderson Associates, Bratislava, Praha (2011)
– Plánování zaměřené na člověka, 110 hodin, Helen Sanderson Associates, Praha (2010)
– Support Intensity Scale Training Program, 20 hodin (Hodnocení míry potřebné podpory) pro lektory kurzu, Buntinx Training & Consultancy, Praha (2010)
– Podpora řízená jednotlivcem, In-Control Partnerships, Praha (2010)
– Nezávislý zprostředkovatel podpory (Support Brokerage), 64 hodin, Tony James Philips, Praha (2009)
– Kurz lektorských dovedností, 24 hodin, Adpontes, Praha (2009)
– Individualizace služeb: Umíme plánovat a domlouvat se, 54 hodin, Quip, Praha (2008)
– Individuální plánování, Quip, 28 hodin, Praha (2008)
– Zpracování projektové dokumentace v rámci dotačních programů ČR pro čerpání finančních prostředků z fondů EU, 40 hodin, ARS rozvojová agentura, Olomouc (2008)
– Psychomotorika, 40 hodin, Masarykova univerzita Brno (2008)
– Muzikoterapie, 98 hodin, Univerzita Palackého Olomouc (2005-2006)Praxe
– Lektorská činnost: témata kurzů – plánování zaměřené na člověka, Mapa a Cesta – metody plánování zaměřeného na člověka, na člověka zaměřený přístup k riziku, konstruktivní přístup k řešení sporů, základy facilitace, kvalifikační kurz kurz pro pracovníky v sociálních službách, hodnocení míry potřebné podpory, Quip/Rytmus (2010 – dosud)
– Externí pedagog: Přístupy zaměřené na člověka a jejich využití v pedagogice a sociální práci, Palackého univerzita Olomouc (2015 – 2017)
– Lektorská činnost: školení kurzů v pilotním projektu Národný projekt Podpora procesu deinštitucionalizácie a transformácie systému sociálnych služieb v SR (2014 – 2015)
– Lektorská činnost v rámci projektu MPSV Transformace sociálních služeb pro lidi s postižením, MPSV, 3P Consulting (2014 – 2015)
– Lektorská činnost v rámci dlouhodobeho výcviku Kurz pro koordinátory inkluze (2013) a další kurzy pro pracovníky a lidi s postižením na téma plánování zaměřené na člověka, Rytmus o.p.s. (2012 – dosud)
– Facilitace plánovacích schůzek a jiných setkání, zejména pro rodiny lidí s postižením a pro pracovní týmy, zejména poskytovatele sociálních služeb (2011 – dosud)
– Externí auditor akreditovaných vzdělávacích programů v rámci projektu Podpora kvality v celoživotním a kvalifikačním vzdělávání zaměstnanců v sociálních službách pro Fond dalšího vzdělávání, Praha (2013 – 2014)
– Externí pedagog: Přístupy zaměřené na člověka a jejich využití v inkluzivním vzdělávání, Masarykova univerzita Brno (2013 – 2014)
– Sociální pracovník v rámci služby sociální rehabilitace, Quip (2011 – 2014)
– Případová sociální práce v projektu Kvalita života jako cíl transformace sociálních služeb – podpora lidí v procesu přechodu z ústavního bydlení do bydlení komunitního, mapování a vyhodnocování potřeb lidí, individuální plánování v průběhu přechodu, spolupráce se zainteresovanými subjekty (2009 – 2011)
– Lektorská činnnost: školení kurzů v pilotním projektu Transformace sociálních služeb pro lidi s postižením, Národní centrum podpory transformace sociálních služeb v ČR (2011 – 2013)
– Sociální pracovník a metodik individuálního plánování – Charita Zábřeh (2006 – 2010)
– Pedagog volného času – Dům dětí a mládeže (2003 – 2006)Odborné texty a publikace
– Využití facilitace při individuálním plánování, Diplomová práce, UP Olomouc, 2016
– Černá kniha, Odvrácená strana omezování svéprávnosti, Blažková, A., Čebišová, R., Chábová, R., Johnová, M., Kořínková, D., Latimier, C., Strnad, J., Škopová, Wandrolová, P. QUIP a SPMP ČR, 2015. Dostupné zde.
– Dobrá praxe opatrovnictví a poskytování podpory při právních úkonech a opatrovnictví, MPSV ČR 2013 – spoluautorka
– Úmluva o právech lidí se zdravotním postižením a její implementace v praxi sociální práce, bakalářská práce, UP Olomouc, 2012
– Úmluva OSN o právech lidí se zdravotním postižením v kontextu sociální práce, Absolventská práce, VOŠ Caritas, Olomouc, 2012
Novinky do vašeho mailu
Nechte si jednou za čas poslat informace o našem vzdělávání do vašeho emailu: