Případové konference KHK
Projekt Podpora procesů transformace péče o ohrožené děti v Královéhradeckém kraji
Registrační číslo: CZ.03.02.02/00/22_006/0000330
Informaci o zálohové faktuře v potvrzovacím emailu považujte za bezpředmětnou.
Případové konference mohou být velmi účinným nástrojem spolupráce klíčových aktérů při řešení složitých problémů. V našem kurzu nabízíme přístup k vedení případových konferencí, který staví na principech myšlení a plánování zaměřeném na člověka. Uplatníte jej jak v oboru sociálně právní ochrany, tak i při řešení složitých situacích u jiných cílových skupin.
Kurz je specifický zejména důrazem na zaměření se na to, co je důležité z hlediska ohroženého dítěte nebo dospělého člověka (klienta) a jeho rodiny či blízkých lidí, a na aktivní zapojení člověka a jeho blízkých do hledání cest k řešení situace. Lektorky přinášejí do kurzu vlastní zkušenosti a vytváří prostor pro společné učení se, jak řešit složité situace prostřednictvím případových konferencí vedených s použitím nástrojů myšlení a plánování zaměřeného na člověka.
Co se na kurzu naučíte
- Odnesete si základní poznatky o případových konferencích – k čemu jsou užitečné, jaká je jejich struktura a základní principy, kdo se jich má účastnit atd.
- Naučíte se připravit na případovou konferenci a facilitovat její průběh a také provázat případovou konferenci s další spoluprací s rodinou resp. klientem.
- Získáte představu o tom, jak se dívat na situaci člověka a jeho rodiny primárně prostřednictvím jeho zdrojů a silných stránek, jak rozlišovat pohled rodiny, profesionálů a člověka samotného.
- Odnesete si sadu praktických nástrojů plánování zaměřeného na člověka a znalost, jak je použít pro případovou konferenci tak, aby mohl být plně využit jejich potenciál přinášet zásadní pozitivní změny.
Pro koho je kurz
Kurz je určen pracovníkům odborů sociální práce na obcích a krajích, sociálním pracovníkům působícím v sociálních službách. Dále pracovníkům dalších organizací, které se věnují podpoře ohrožených dětí a jejich rodinám a dalším ohroženým skupinám obyvatel.
Obsah kurzu
- Zásady a principy případové konference.
- Příprava a struktura setkání, účel, role, materiály a dokumentace.
- Nástroje plánování zaměřeného na člověka využitelné pro přípravu a realizaci případové konference (Profil na jednu stránku, Kruh vztahů, Třídění důležitého z hlediska člověka a z hlediska ostatních lidí )
- Facilitace a vizualizace.
- Příprava případové konference.
- Realizace případové konference.
- Vyhodnocení případové konference (4 + 1 otázka).
- Následné konference.
Rozsah kurzu
- 8 hodin
- Začátek kurzu v 9.00 hod., konec v 16.15 hod.
Co od nás dostanete
V případě potřeby studijní materiál v elektronické podobě.
Lektor
-
Veronika Škopová
Veronika je naše moravská spojka a milovnice cestování po kolejích. Energii čerpá nejraději při toulkách po lesích a ve své kvetoucí a bzučící zahradě.
Vzdělání
– Univerzita Palackého Olomouc, Cyrilometodějská teologická fakulta, obor: Sociální politika a sociální práce, státní závěrečná zkouška v r. 2012 , navazující magisterské studium na téže fakultě v oboru Řízení neziskových organizací ukončeno v roce 2016
– CARITAS – Vyšší odborná škola sociální Olomouc, obor: Sociální politika a sociální pedagogika, absolutorium v r. 2012
– Vyšší odborná škola pedagogická, Litomyšl, obor: Pedagogika specifických činností ve volném čase, zaměření Speciální pedagogika, absolutorium v r. 2007Absolvované vzdělávací akce
– Inclusive training and learning (Inkluzivní učení), 16 hodin, Quip v rámci mezinárodního projektu New Path to Inclusion (2015)
– Workshop Black&White, John O´Brien, Praha 2014
– Přeměna institucionální péče na podporu v běžné komunitě, Julie Lunt (UK), Praha (2014)
– Nové přístupy k dětem s problémovým chováním a k vytváření vztahů; Jak začleňovat děti s autismem do běžného prostředí, Inclusive Solutions, UK, Colin Newton, Derek Wilson (2013)
– Vytváření Kruhu přátel, Inclusive Solutions, UK, Colin Newton, Derek Wilson (2012)
– Facilitovaná komunikace, Jitka Nelb Sinecká, Praha (2012)
– Přístupy zaměřené na člověka a jejich využití ve škole, Colin Newton, Derek Wilson, organizace Inclusive Solutions, UK, Praha (2011)
– Rozhodování s podporou, Kate Fulton, Paradigm, UK, Praha (2011)
– Plánování zaměřené na člověka pro lektory, 32 hodin, Helen Sanderson Associates, Bratislava, Praha (2011)
– Plánování zaměřené na člověka, 110 hodin, Helen Sanderson Associates, Praha (2010)
– Support Intensity Scale Training Program, 20 hodin (Hodnocení míry potřebné podpory) pro lektory kurzu, Buntinx Training & Consultancy, Praha (2010)
– Podpora řízená jednotlivcem, In-Control Partnerships, Praha (2010)
– Nezávislý zprostředkovatel podpory (Support Brokerage), 64 hodin, Tony James Philips, Praha (2009)
– Kurz lektorských dovedností, 24 hodin, Adpontes, Praha (2009)
– Individualizace služeb: Umíme plánovat a domlouvat se, 54 hodin, Quip, Praha (2008)
– Individuální plánování, Quip, 28 hodin, Praha (2008)
– Zpracování projektové dokumentace v rámci dotačních programů ČR pro čerpání finančních prostředků z fondů EU, 40 hodin, ARS rozvojová agentura, Olomouc (2008)
– Psychomotorika, 40 hodin, Masarykova univerzita Brno (2008)
– Muzikoterapie, 98 hodin, Univerzita Palackého Olomouc (2005-2006)Praxe
– Lektorská činnost: témata kurzů – plánování zaměřené na člověka, Mapa a Cesta – metody plánování zaměřeného na člověka, na člověka zaměřený přístup k riziku, konstruktivní přístup k řešení sporů, základy facilitace, kvalifikační kurz kurz pro pracovníky v sociálních službách, hodnocení míry potřebné podpory, Quip/Rytmus (2010 – dosud)
– Externí pedagog: Přístupy zaměřené na člověka a jejich využití v pedagogice a sociální práci, Palackého univerzita Olomouc (2015 – 2017)
– Lektorská činnost: školení kurzů v pilotním projektu Národný projekt Podpora procesu deinštitucionalizácie a transformácie systému sociálnych služieb v SR (2014 – 2015)
– Lektorská činnost v rámci projektu MPSV Transformace sociálních služeb pro lidi s postižením, MPSV, 3P Consulting (2014 – 2015)
– Lektorská činnost v rámci dlouhodobeho výcviku Kurz pro koordinátory inkluze (2013) a další kurzy pro pracovníky a lidi s postižením na téma plánování zaměřené na člověka, Rytmus o.p.s. (2012 – dosud)
– Facilitace plánovacích schůzek a jiných setkání, zejména pro rodiny lidí s postižením a pro pracovní týmy, zejména poskytovatele sociálních služeb (2011 – dosud)
– Externí auditor akreditovaných vzdělávacích programů v rámci projektu Podpora kvality v celoživotním a kvalifikačním vzdělávání zaměstnanců v sociálních službách pro Fond dalšího vzdělávání, Praha (2013 – 2014)
– Externí pedagog: Přístupy zaměřené na člověka a jejich využití v inkluzivním vzdělávání, Masarykova univerzita Brno (2013 – 2014)
– Sociální pracovník v rámci služby sociální rehabilitace, Quip (2011 – 2014)
– Případová sociální práce v projektu Kvalita života jako cíl transformace sociálních služeb – podpora lidí v procesu přechodu z ústavního bydlení do bydlení komunitního, mapování a vyhodnocování potřeb lidí, individuální plánování v průběhu přechodu, spolupráce se zainteresovanými subjekty (2009 – 2011)
– Lektorská činnnost: školení kurzů v pilotním projektu Transformace sociálních služeb pro lidi s postižením, Národní centrum podpory transformace sociálních služeb v ČR (2011 – 2013)
– Sociální pracovník a metodik individuálního plánování – Charita Zábřeh (2006 – 2010)
– Pedagog volného času – Dům dětí a mládeže (2003 – 2006)Odborné texty a publikace
– Využití facilitace při individuálním plánování, Diplomová práce, UP Olomouc, 2016
– Černá kniha, Odvrácená strana omezování svéprávnosti, Blažková, A., Čebišová, R., Chábová, R., Johnová, M., Kořínková, D., Latimier, C., Strnad, J., Škopová, Wandrolová, P. QUIP a SPMP ČR, 2015. Dostupné zde.
– Dobrá praxe opatrovnictví a poskytování podpory při právních úkonech a opatrovnictví, MPSV ČR 2013 – spoluautorka
– Úmluva o právech lidí se zdravotním postižením a její implementace v praxi sociální práce, bakalářská práce, UP Olomouc, 2012
– Úmluva OSN o právech lidí se zdravotním postižením v kontextu sociální práce, Absolventská práce, VOŠ Caritas, Olomouc, 2012
Novinky do vašeho mailu
Nechte si jednou za čas poslat informace o našem vzdělávání do vašeho emailu: