Osobní dokumentace v sociálních službách_Benešov
K povinnostem poskytovatele sociální služby patří mimo jiné i vedení tzv. osobní dokumentace. Je to disciplína opředená mnoha mýty, které Vás často nutí papírovat zbytečně a na úkor přímé práce s lidmi. V našem kurzu Vám lektorská dvojice právník-sociální pracovník pomůže najít cestu, jak „optimalizovat papíry“ a jak obhájit ty, které potřebujete pro bezpečné poskytování služeb.
Co se na kurzu naučíte
Porozumíte právnímu rámci pro vedení osobní dokumentace, zejména odpovědnostem, pravidlům pro nahlížení do osobní dokumentace či nakládání s dokumentací po skončení služby. Pochopíte provázanost účelu a rozsahu osobní dokumentace pro kvalitní a bezpečné služby a dozvíte se, čím je charakteristická dobrá osobní dokumentace. Dostanete odpovědi na řadu souvisejících otázek, např.: Jak je to v sociálních službách s informacemi o zdraví klientů? Kdy archivovat? Co je to osobní údaj a jak nakládat s citlivým osobním údajem? Jak vést dokumentaci, aby bylo možno předložit ji bez obav k nahlédnutí klientům a jejich blízkým? Jak standardně dělat záznam o poskytnuté službě? Kdy žádat souhlas se zpracováním osobních údajů a kdy je souhlas nadbytečný? Odnesete si návrh struktury interního předpisu odpovídajícího právním předpisům.
Pro koho je kurz
Kurz je určen zejména sociálním pracovníkům, pracovníkům v sociálních službách, vedoucím pracovníkům sociálních služeb, fyzickým osobám, které poskytují pomoc příjemci příspěvku na péči a opatrovníkům.
Obsah kurzu
- Osobní dokumentace a související pojmy, účel osobní dokumentace.
- Právní rámec pro vedení osobní dokumentace, povinnosti poskytovatele.
- Rozsah osobní dokumentace, zbytečná vs. užitečná dokumentace.
- Sdílení informací z osobní dokumentace, nahlížení do osobní dokumentace, sdílení informací mezi sociálními pracovníky a zdravotníky.
- Poskytování informací z osobní dokumentace jiným subjektům (např. návazné sociální službě, úřadu) a právo vyžádat si informace z osobní dokumentace jiného subjektu.
- Jak má vypadat dobrá osobní dokumentace.
- Jak tvořit osobní dokumentaci respektující důstojnost uživatelů služby.
- Osobní dokumentace v přístupné formě (základní pravidla tvorby srozumitelných textů).
- Základní formy vedení osobní dokumentace a přístupy k jejímu vedení.
- Nakládání s osobní dokumentací po skončení poskytování sociální služby.
- Ochrana osobní dokumentace.
Rozsah
- 8 hodin
Lektoři
-
Jan Strnad
Právničina ho baví, když se používá tak, aby lidem pomáhala. Jinak si potrpí na svou rozrůstající se rodinu, kolo, vodu a hory. Zvlášť když se to dá nakombinovat.
Vzdělání
– Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor Právo a právní věda (abs. 2012)Absolvované vzdělávací akce
– Workshop Black&White, John O´Brien, Praha 2014
– Přeměna institucionální péče na podporu v běžné komunitě, Julie Lunt (UK), Praha (2014)
– Nové přístupy k dětem s problémovým chováním a k vytváření vztahů; Jak začleňovat děti s autismem do běžného prostředí, Inclusive Solutions, UK, Colin Newton, Derek Wilson (2013)
– Rozhodování s podporou, Kate Fulton, Paradigm, UK, Praha (2011)Praxe
– Quip/Rytmus – právník – oblast ochrany a prosazování práv lidí postižením v duševní oblasti, s cílem jejich sociálního začleňování; zpracování právních analýz, právní poradenství, pomoc uživatelům v soudních řízeních ve věcech opatření při narušení schopnosti právně jednat, svéprávnosti a opatrovnictví, překlady odborných textů, lektorská činnost v oblasti ochrany práv uživatelů sociálních služeb, svéprávnosti a opatrovnictví, 2006 – dosud
– Právní klinika Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) ve spolupráci s PF UK, dobrovolnická analytická a praktická práce v oblasti práva azylu a uprchlictví, 2005-2006
– Liga lidských práv, Praha, dobrovolnická právně-analytická práce v oblasti cizineckého práva, 2004 – 2005Odborné texty a publikace
– Černá kniha, Odvrácená strana omezování svéprávnosti, Blažková, A., Čebišová, R., Chábová, R., Johnová, M., Kořínková, D., Latimier, C., Strnad, J., Škopová, Wandrolová, P. QUIP a SPMP ČR, 2015. Dostupné zde.
– Bílá kniha, K implementaci článku 12 Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením: Rovnost před zákonem, KOLEKTIV AUTORŮ, QUIP a SPMP ČR, 2014. Dostupné zde.
– Užívání léků v sociální službě: k další diskusi, Johnová, M. & Strnad, J., Quip 2014
– Analýza ústavní a ochranné výchovy vykonávané v pobytových sociálních službách z hlediska transformace sociálních služeb, Kořínková, D., Johnová, M., Strnad, J., MPSV 2013
– Analýza oblasti právní způsobilosti a opatrovnictví uživatelů sociálních služeb z hlediska transformace sociálních služeb, Dana Kořínková ve spolupráci s Janem Strnadem, Milenou Johnovou, Davidem Kocmanem a Radkou Čebišovou, MPSV, 2013
– Hodnocení kvality sociálních služeb a ochrana práv uživatelů, Johnová, M., Strnad J.: . MPSV, 2012 -
Jan Talich
Honza působí zejména v Jižních Čechách a kromě jeho oblíbeného Přístupu zaměřeného na člověka se také věnuje sexualitě lidí s potížemi v učení. Ohnivé znamení Střelce mu dalo do života touhu po svobodě, poznání a velkých ideálech. Relaxuje s milovanou rodinou, naladěnou kytarou a léčivou samotou.
Vzdělání
– Magisterské studium: Jihočeská univerzita, Zdravotně sociální fakulta – Rehabilitační a psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory. České Budějovice. Od roku 2009 do roku 2012.
– Bakalářské studium: Jihočeská univerzita, Zdravotně sociální fakulta – Rehabilitační a psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory. České Budějovice. Od roku 2006 do roku 2009.Absolvované vzdělávací akce
– Plánování zaměřené na člověka, přístup zaměřený na člověka. Jednodenní kurzy: Sociální pracovník v soudní síni, Osobní dokumentace v sociálních službách, Rozhodování s podporou, Práva, povinnosti a odpovědnost v sociálních službách, Hodnocení míry potřebné podpory, Úvod do preterapie, Konstruktivní řešení konfliktů a Základy facilitace v celkovém rozsahu 64 hodin. V Quip, z.ú. v období 2014 – 2019.
– Kurzy a metodické vedení v projektu „Black and white“. Plánování zaměřené na člověka, Kruhy podpory a metodické vedení při zavádění nástrojů PZČ v celkovém rozsahu 48 hodin. V Quip, z.ú. v obdodí 2013 – 2014.
– Vzdělávání pro vedoucí pracovníky sociální služby. Sestava kurzů: Komunikační nástroje a dovednosti v práci manažera, Vedení efektivních porad, Vedení a motivace lidí, Vitální organizace a strategické řízení, Time Management vedoucího pracovníka v sociálních službách, Principy týmové spolupráce, Prezentační dovednosti pro vedoucí pracovníky, Základní manažerské dovednosti v celkovém rozsahu 64 hodin. NTI – consulting, s.r.o v období 2012 – 2015.
– Vytváření snadno srozumitelných psaných textů pro lidi s potížemi s porozuměním. POHODA, společnost pro normální život lidí s postižením v roce 2015.
– Sexualita a vztahy s postižením 2. Rozsah 8 hodin. Petr Eisner Dis., v roce 2014.
– Plánování v sociálních službách pro terénní službu. EDUCO CENTRUM s.r.o. v roce 2013.
– Sexualita aneb život se vším všudy vzdělávací program pro sociální pracovníky. Rozsah 24 hodin. Diakonie ČCE – středisko v Plzni v roce 2011.Praxe
– Sociální pracovník poradny Quip v rámci služby Odborné sociální poradenství. V Quip,z.ú. od roku 2019.
– Externí pracovník Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity
– Lektor akreditovaných kurzů v centru Arpida, z.ú.: Úvod do plánování procesu poskytování osobní asistence lidem s tělesným a kombinovaným postižením. Úvod do problematiky fyzické manipulace osob s omezenou hybnosti při poskytování osobní asistence. Základy kvalitního a bezpečného poskytování osobní asistence lidem s tělesným a mentálním postižením. Od roku 2017 do roku 2019.
– Sociální pracovník, vedoucí denního stacionáře pro osoby s tělesným a mentálním postižením v centru Arpida, z.ú. od roku 2011 do roku 2018.
– Koordinátor sexuality v centru Arpida, z.ú: Oblasti: vedení týmu pracovníků při vytváření protokolu sexuality, řešení individuálních intervencí, školení stávajících a nových pracovníků od roku 2011 do roku 2019. V červnu 2015 iniciace a spoluzaložení pracovní skupiny: „Sexualita a vztahy lidí s mentálním postižením v Jihočeském kraji“. Jednalo se o modelovou platformu, která se od roku 2019 začala šířit po celé ČR.
– Koordinátor Jihočeské ligy v integrované Boccii. Vedení týmu studentů, psaní a koordinace projektů v rámci programu Think Big, založení Jihočeské ligy integrované Boccii, organizace turnajů a propagace integrované Bocii. Centrum Arpida, od roku 2012 do roku 2017.
– Pracovník v přímé péči v denním stacionáři pro osoby s tělesným a mentálním postižením. V centrum Arpida, z.ú. v roce 2010.
– Koordinátor dobrovolníků v programu Pět P. Oblasti: nábor dobrovolníků, spolupráce na přípravě výcviku dobrovolníků, příprava a realizace činností programu Pět P (individuální schůzky, vedení supervizích setkání, příprava víkendů pro děti a dobrovolníky). Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity, od roku 2008 – 2010.
Novinky do vašeho mailu
Nechte si jednou za čas poslat informace o našem vzdělávání do vašeho emailu: