Problémové chování nemá spočívat v restrikcích

Profesionální přístup k lidem s tzv. problémovým chováním už dávno nespočívá v restrikcích. Měl by být naopak založen na hlubokém porozumění člověku, jeho komunikaci, vnímání jeho zcela přirozených lidských potřeb, jak Petr Třešňák popisuje ve svém skvělém a dost mrazivém článku Kdo zabil Dorotu Š.

O přístupu k lidem s chováním náročným na péči, příběhu Doroty i o absenci odbornosti a dobré podpory v českém systému sociální péče mluví Petr Třešňák také v podcastu 5:59 s názvem Ošetřovatel ji zalehl a udusila se. Příběh, který mění poměry v českých ústavech.

V našem novém kurzu Problémové chování – začarovaný kruh a kudy z něj ven předáváme zkušenosti, které jsme načerpali od zahraničních lektorů a především od lidí s chováním tzv. náročným na péči, které podporujeme v běžném životě.

Ti mohou žít za podpory velice individualizovaných komunitních služeb mnohem spokojenější život, než v (obzvlášť pro ně!) naprosto nevhodných podmínkách hromadné ústavní péče. A nejen to. Jsou nám všem učiteli hledání nových cest a objevování hodnot, na kterých opravdu záleží. Objevování lidství.