K povinnostem poskytovatele sociální služby patří mimo jiné i vedení tzv. osobní dokumentace. Je to disciplína opředená mnoha mýty, které Vás často nutí papírovat zbytečně a na úkor přímé práce s lidmi. V našem kurzu Vám lektorská dvojice právník-sociální pracovník pomůže najít cestu, jak „optimalizovat papíry“ a jak obhájit ty, které potřebujete pro bezpečné poskytování služeb.
- Počet hodin: 8
- Lektoruje: Jan Talich, Jan Strnad, Tereza Bártová
- Akreditováno pod názvem: Osobní dokumentace v sociálních službách
- Číslo akreditace: A2020/1130-SP/PC/PP/VP
Co se na kurzu naučíte
Porozumíte právnímu rámci pro vedení osobní dokumentace, zejména odpovědnostem, pravidlům pro nahlížení do osobní dokumentace či nakládání s dokumentací po skončení služby. Pochopíte provázanost účelu a rozsahu osobní dokumentace pro kvalitní a bezpečné služby a dozvíte se, čím je charakteristická dobrá osobní dokumentace. Dostanete odpovědi na řadu souvisejících otázek, např.: Jak je to v sociálních službách s informacemi o zdraví klientů? Kdy archivovat? Co je to osobní údaj a jak nakládat s citlivým osobním údajem? Jak vést dokumentaci, aby bylo možno předložit ji bez obav k nahlédnutí klientům a jejich blízkým? Jak standardně dělat záznam o poskytnuté službě? Kdy žádat souhlas se zpracováním osobních údajů a kdy je souhlas nadbytečný? Odnesete si návrh struktury interního předpisu odpovídajícího právním předpisům.
Pro koho je kurz
Kurz je určen zejména sociálním pracovníkům, pracovníkům v sociálních službách, vedoucím pracovníkům sociálních služeb, fyzickým osobám, které poskytují pomoc příjemci příspěvku na péči a opatrovníkům.
Obsah kurzu
-
Osobní dokumentace a související pojmy, účel osobní dokumentace.
- Právní rámec pro vedení osobní dokumentace, povinnosti poskytovatele.
- Rozsah osobní dokumentace, zbytečná vs. užitečná dokumentace.
- Sdílení informací z osobní dokumentace, nahlížení do osobní dokumentace, sdílení informací mezi sociálními pracovníky a zdravotníky.
- Poskytování informací z osobní dokumentace jiným subjektům (např. návazné sociální službě, úřadu) a právo vyžádat si informace z osobní dokumentace jiného subjektu.
- Jak má vypadat dobrá osobní dokumentace.
- Jak tvořit osobní dokumentaci respektující důstojnost uživatelů služby.
- Osobní dokumentace v přístupné formě (základní pravidla tvorby srozumitelných textů).
- Základní formy vedení osobní dokumentace a přístupy k jejímu vedení.
- Nakládání s osobní dokumentací po skončení poskytování sociální služby.
- Ochrana osobní dokumentace.
Rozsah
- 8 hodin