Sociální pracovník v soudní síni

Jako profesionál v sociální sféře se můžete snadno dostat do situace, kdy se člověk, se kterým pracujete, stává účastníkem soudního řízení týkajícího se jeho svéprávnosti a opatrovnictví. Soudní síň pro vás může být cizí prostředí, ve kterém se potřebujete zorientovat, abyste mohli poskytovat dobrou a účinnou pomoc chránící práva člověka s postižením v duševní oblasti. Dvojice lektorů (právník a sociální pracovník) vám pomůže najít potřebnou jistotu.

Co se na kurzu naučíte

  • Provedeme vás jednotlivými etapami soudního řízení tak, abyste porozuměli své roli a kompetencím ve vztahu k soudnímu řízení. Seznámíme vás s možnostmi i způsoby dokazování a s použitím jednotlivých právních nástrojů.
  • Budete vědět, jak se připravit se na soudní řízení – zejména najít a zformulovat úderné argumenty (např. ve vztahu ke znaleckému posudku), vysvětlíme vám, jak se odvolat.
  • Pomůžeme vám najít cestu, jak složité právní záležitosti převést do srozumitelného sdělení, které si zachová podstatu.

Cílová skupina

Kurz se Vám může hodit hlavně, pokud pomáháte zajistit pomoc a podporu lidem s postižením v duševní oblasti tj. zejména s lidmi s potížemi v učení (tzv. mentálním postižením), duševním onemocněním, demencí, po poranění mozku…

Obsah kurzu

  • Změna pojetí ochrany lidí s postižením v duševní oblasti a dopady do soudní praxe a sociální práce.
  • Základní procesní pravidla, principy a pojmy.
  • Kdo je účastníkem řízení a jak funguje zastoupení.
  • Dokazování: Co dokazovat a jakým způsobem, jak reagovat na znalecký posudek.
  • Jak do procesu rozhodování vnést své praktické zkušenosti.
  • Role sociálního pracovníka nebo jiného profesionála. Jak vystupovat a poskytovat svou podporu. Jak si poradit při samotném jednání.
  • Rozhodnutí: porozumění výroku a jeho naplnění.
  • Opravné prostředky – kdy a jak použít.
  • Dohoda o nápomoci a jak ji připravit.

Rozsah

  • 8 hodin
  • Prezence od 8.45 hod.
  • Začátek kurzu v 9.00 hod., konec v 16.15 hod.

Co od nás dostanete

V případě potřeby studijní materiál v elektronické podobě a vzor dohody o nápomoci.

Přihlásit se

Datum

18. dubna 2023

Čas

9:00 - 16:15

Cena

1 950 Kč

Adresa

on-line

Akreditováno

Název: Jak poskytovat podporu uživateli při soudním jednání o svéprávnosti
Číslo: A2020/1134-SP/VP

Kategorie

Přihlásit se

    Vyberte

    Pokud jste soukromá osoba, vystavíme fakturu na vaše jméno.

    Jestliže kurz hradí organizace, vystavíme fakturu na její IČO.

    Údaje o organizaci

    IČO organizace
    Po zadání IČO automaticky načteme fakturační údaje. IČO musí mít 8 číslic.




    Fakturační adresa




    Vyberte

    Jako objednavateli vám zašleme potvrzení o úspěšném přijetí přihlášky a fakturu.

    Přihlášenému účastníkovi/účastnici odešleme potvrzení o přihlášení s podrobnostmi o kurzu a vyplněnými údaji ke kontrole. Po úspěšném absolvování odesíláme certifikát.

    Údaje o objednateli

    Údaje slouží pro případnou komunikaci. Na email objednavatele zašleme potvrzení o úspěšném přijetí přihlášky a fakturu.





    Údaje o účastníkovi/účastnici

    Dbejte na správnost zadávaných údajů. Budeme je potřebovat pro vystavení osvědčení o absolvování a pokud se na kurz přihlašujete jako soukromá osoba, tak i pro fakturaci.











    Další účastníky můžete přihlásit po odeslání této přihlášky. Žádný strach, údaje o organizaci i objednavateli si formulář pamatuje dalších 30 minut. Bude stačit vyplnit údaje dalšího účastníka.

    Ostatní


    (více)

    (více)

    Lektoři

    • Jan Strnad
      Jan Strnad

      Právničina ho baví, když se používá tak, aby lidem pomáhala. Jinak si potrpí na svou rozrůstající se rodinu, kolo, vodu a hory. Zvlášť když se to dá nakombinovat.

      Vzdělání
      – Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor Právo a právní věda (abs. 2012)

      Absolvované vzdělávací akce
      – Workshop Black&White, John O´Brien, Praha 2014
      – Přeměna institucionální péče na podporu v běžné komunitě, Julie Lunt (UK), Praha (2014)
      – Nové přístupy k dětem s problémovým chováním a k vytváření vztahů; Jak začleňovat děti s autismem do běžného prostředí, Inclusive Solutions, UK, Colin Newton, Derek Wilson (2013)
      – Rozhodování s podporou, Kate Fulton, Paradigm, UK, Praha (2011)

      Praxe
      –  Quip/Rytmus – právník – oblast ochrany a prosazování práv lidí postižením v duševní oblasti, s cílem jejich sociálního začleňování; zpracování právních analýz, právní poradenství, pomoc uživatelům v soudních řízeních ve věcech opatření při narušení schopnosti právně jednat, svéprávnosti a opatrovnictví, překlady odborných textů, lektorská činnost v oblasti ochrany práv uživatelů sociálních služeb, svéprávnosti a opatrovnictví, 2006 – dosud
      – Právní klinika Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) ve spolupráci s PF UK, dobrovolnická analytická a praktická práce v oblasti práva azylu a uprchlictví, 2005-2006
      – Liga lidských práv, Praha, dobrovolnická právně-analytická práce v oblasti cizineckého práva, 2004 – 2005

      Odborné texty a publikace
      – Černá kniha, Odvrácená strana omezování svéprávnosti, Blažková, A., Čebišová, R., Chábová, R., Johnová, M., Kořínková, D., Latimier, C., Strnad, J., Škopová, Wandrolová, P. QUIP a SPMP ČR, 2015. Dostupné zde.
      – Bílá kniha, K implementaci článku 12 Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením: Rovnost před zákonem, KOLEKTIV AUTORŮ, QUIP a SPMP ČR, 2014. Dostupné zde.
      – Užívání léků v sociální službě: k další diskusi, Johnová, M. & Strnad, J., Quip 2014
      – Analýza ústavní a ochranné výchovy vykonávané v pobytových sociálních službách z hlediska transformace sociálních služeb, Kořínková, D., Johnová, M., Strnad, J., MPSV 2013
      – Analýza oblasti právní způsobilosti a opatrovnictví uživatelů sociálních služeb z hlediska transformace sociálních služeb, Dana Kořínková ve spolupráci s Janem Strnadem, Milenou Johnovou, Davidem Kocmanem a Radkou Čebišovou, MPSV, 2013
      – Hodnocení kvality sociálních služeb a ochrana práv uživatelů, Johnová, M., Strnad J.: . MPSV, 2012

    • Jan Talich
      Jan Talich

      Honza působí zejména v Jižních Čechách a kromě jeho oblíbeného Přístupu zaměřeného na člověka se také věnuje sexualitě lidí s potížemi v učení. Ohnivé znamení Střelce mu dalo do života touhu po svobodě, poznání a velkých ideálech. Relaxuje s milovanou rodinou, naladěnou kytarou a léčivou samotou.

      Vzdělání
      – Magisterské studium: Jihočeská univerzita, Zdravotně sociální fakulta – Rehabilitační a psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory. České Budějovice. Od roku 2009 do roku 2012.
      – Bakalářské studium: Jihočeská univerzita, Zdravotně sociální fakulta – Rehabilitační a psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory. České Budějovice. Od roku 2006 do roku 2009.

      Absolvované vzdělávací akce
      – Plánování zaměřené na člověka, přístup zaměřený na člověka. Jednodenní kurzy: Sociální pracovník v soudní síni, Osobní dokumentace v sociálních službách, Rozhodování s podporou, Práva, povinnosti a odpovědnost v sociálních službách, Hodnocení míry potřebné podpory, Úvod do preterapie, Konstruktivní řešení konfliktů a Základy facilitace v celkovém rozsahu 64 hodin. V Quip, z.ú. v období 2014 – 2019.
      – Kurzy a metodické vedení v projektu „Black and white“. Plánování zaměřené na člověka, Kruhy podpory a metodické vedení při zavádění nástrojů PZČ v celkovém rozsahu 48 hodin. V Quip, z.ú. v obdodí 2013 – 2014.
      – Vzdělávání pro vedoucí pracovníky sociální služby. Sestava kurzů: Komunikační nástroje a dovednosti v práci manažera, Vedení efektivních porad, Vedení a motivace lidí, Vitální organizace a strategické řízení, Time Management vedoucího pracovníka v sociálních službách, Principy týmové spolupráce, Prezentační dovednosti pro vedoucí pracovníky, Základní manažerské dovednosti v celkovém rozsahu 64 hodin. NTI – consulting, s.r.o v období 2012 – 2015.
      – Vytváření snadno srozumitelných psaných textů pro lidi s potížemi s porozuměním. POHODA, společnost pro normální život lidí s postižením v roce 2015.
      – Sexualita a vztahy s postižením 2. Rozsah 8 hodin. Petr Eisner Dis., v roce 2014.
      – Plánování v sociálních službách pro terénní službu. EDUCO CENTRUM s.r.o. v roce 2013.
      – Sexualita aneb život se vším všudy vzdělávací program pro sociální pracovníky. Rozsah 24 hodin. Diakonie ČCE – středisko v Plzni v roce 2011.

      Praxe
      – Sociální pracovník poradny Quip v rámci služby Odborné sociální poradenství. V Quip,z.ú. od roku 2019.
      – Externí pracovník Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity
      – Lektor akreditovaných kurzů v centru Arpida, z.ú.: Úvod do plánování procesu poskytování osobní asistence lidem s tělesným a kombinovaným postižením. Úvod do problematiky fyzické manipulace osob s omezenou hybnosti při poskytování osobní asistence. Základy kvalitního a bezpečného poskytování osobní asistence lidem s tělesným a mentálním postižením. Od roku 2017 do roku 2019.
      – Sociální pracovník, vedoucí denního stacionáře pro osoby s tělesným a mentálním postižením v centru Arpida, z.ú. od roku 2011 do roku 2018.
      – Koordinátor sexuality v centru Arpida, z.ú: Oblasti: vedení týmu pracovníků při vytváření protokolu sexuality, řešení individuálních intervencí, školení stávajících a nových pracovníků od roku 2011 do roku 2019. V červnu 2015 iniciace a spoluzaložení pracovní skupiny: „Sexualita a vztahy lidí s mentálním postižením v Jihočeském kraji“. Jednalo se o modelovou platformu, která se od roku 2019 začala šířit po celé ČR.
      – Koordinátor Jihočeské ligy v integrované Boccii. Vedení týmu studentů, psaní a koordinace projektů v rámci programu Think Big, založení Jihočeské ligy integrované Boccii, organizace turnajů a propagace integrované Bocii. Centrum Arpida, od roku 2012 do roku 2017.
      – Pracovník v přímé péči v denním stacionáři pro osoby s tělesným a mentálním postižením. V centrum Arpida, z.ú. v roce 2010.
      – Koordinátor dobrovolníků v programu Pět P. Oblasti: nábor dobrovolníků, spolupráce na přípravě výcviku dobrovolníků, příprava a realizace činností programu Pět P (individuální schůzky, vedení supervizích setkání, příprava víkendů pro děti a dobrovolníky). Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity, od roku 2008 – 2010.

    Novinky do vašeho mailu

    Nechte si jednou za čas poslat informace o našem vzdělávání do vašeho emailu: