- Počet hodin: 16
- Lektoruje: Radka Čebišová
- Akreditováno pod názvem: Jak se domluvit a porozumět každému: Jak používat alternativní a augmentativní komunikaci v praxi
- Číslo akreditace: A2020/1136-SP/PC/PP
V sociálních službách se potkáváme s lidmi, s nimiž máme potíže dorozumět se pomocí běžné řeči. Nedostatečné rozvinutí komunikace omezuje nejen možnost sociálního začlenění ale také kvalitu služeb. Metody, které pomáhají lidem plně rozvinout jejich komunikační schopnosti tím, že doplňují či nahrazují řeč, nazýváme augmentativní a alternativní komunikace (AAK).
Co se na kurzu naučíte
Získáte přehled o široké škále nástrojů a technik augmentativní a alternativní komunikace, o jejich praktické aplikaci. Z kurzu odejdete se znalostí toho, co je potřeba pro zavedení podpory při komunikaci a jak prakticky použít komunikační systémy.
Jestli Vás zajímá, jak AAK může fungovat v praxi, podívejte se na příběh paní Adély.
Pro koho je kurz
Kurz je určen pracovníkům, kteří se věnují lidem s omezenými komunikačními schopnostmi a přitom mají jen minimální zkušenosti s metodami augmentativní a augmentativní komunikace.
Obsah kurzu
- Teoretická východiska pro úspěšnou komunikaci zaměřenou na člověka.
- Přehled metod augmentativní a alternativní komunikace.
- Pomůckové a bezpomůckové komunikační systémy.
- Nácvik praktického použití manuálních znaků (zejm. MAKATON) a komunikační tabulky.
- Přehled pomůcek AAK, asistivní pomůcky a asistivní technologie (hlavně ovládání počítače osobami s tělesným postižením, pomůcky s hlasovým výstupem, software vhodný pro AAK).
- Jak prakticky začít s používáním AAK.
Rozsah
- 16 hodin během dvou dnů.